Create an Account

Ostukorv

Close

Ostukorv on tühi.

TEEMANTIDE 4C-d: KUIDAS MÕISTA JA VALIDA TÄIUSLIKKU SÄRA

teemant, labori teemant, moissaniit, keefirivunts, teemantiga kihlasõrmus, kihlasõrmused

Mida tähendab teemantide 4C-d?

Rääkidest teemantitest, olgu selleks labori teemant või looduslik teemant, on üks oluline mõiste, mida tihti mainitakse “4C”-d. See tähistab nelja põhielementi, mis määravad teemandi ilu ja väärtuse. Need 4C-d on carat (karat), cut (lõige), color (värvus) ja clarity (puhtus). Tänu nendele teguritele saab valida endale sobiva teemanti ilma kivi reaalselt nägemata.

1. Carat (karaat): Karaat on teemantide massi mõõtühik. Üks karaat ehk 100 punkti (pt) võrdub 0,2 grammi või siis 200 milligrammiga. Mida suurem on teemandi karaat, seda haruldasem ja väärtuslikum see on. Aga ei tasu unustada, et karaat ei määra otseselt teemandi ilu ja sära. Seda määravad kolm järgmist C-d

Kas teadsid, et karaat(carat) tuleb sõnast “carob” (jaanikaunapuu/jaanileivapuu) mille üks seeme kaalub 0.2grammi ehk 1 karaat.

 2. Cut (lõige/lihv): Teine oluline C viitab teemandi lõike ja kuju kvaliteedile. Lihvimise kvaliteet mõjutab väga otseselt teemandi sära, sätendust ja valguse peegeldust. Hästi lihvitud teemant peegeldab valgust tagasi vaataja suunas ning pakub maksimaalset sära. Lõike kvaliteedi määramisel võetakse arvesse teemandi proportsioone, sümmeetriat, poleerimist ja lihvi kvaliteeti.
 

3. Color (värvus): Värvus viitab teemandi kollasuse või värvituse tasemele. Kõige hinnatumad teemandid on muidugi täiesti värvitud ja läbipaistvad. Värvusklassifikatsioon ulatub D-st (värvitu) kuni Z-ni (kollane või pruunikas värvus). Mida vähem on teemandil värvust, seda haruldasem ta on ja seda suurem on selle väärtus. Samas on mõnedel juhtudel haruldased ka värvilised teemandid, nagu roosad või sinised, mis võivad olla veelgi hinnalisemad, haruldasemad ja väärtuslikumad.

 

4. Clarity (puhtus): Puhtus viitab teemandi sise- ja välispindade puhtusele. Enamikul teemantidest on väikesed looduslikud sise- või välispinna inklusioonid, vead, plekid jne. Puhtust hinnatakse skaalal, mis ulatub IF-ist (sisuliselt puhas) kuni I3-ni (sisaldab märkimisväärseid lisandeid). Mida puhtam on teemant, seda haruldasem ja väärtuslikum see on. Kvaliteetne puhtus tagab teemandi sära ja selguse.

Kui otsid eetilisemat või soodsamat alternatiivi teemantile, loe järgmisi postitusi:

Tags: , , , , , , , , , , , , , ,

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.