Viimased pool aastat olen rohkem kirju ja küsimusi saanud laboriteemantite ehk laboris kasvatatud teemantite kohta. Proovin siis täna võimalikult lühidalt ja täpselt kirjutada, mis need laboriteemantid on, kuidas neid tehakse ja kas valida enda ehetele just laboriteemant või mitte.

Laboris kasvatatud teemant, nagu ka nimi ütleb, on teemant, mida toodetakse laboris tarkade tehnoloogiliste protsesside abil, mis jäljendavad teemantide loomulikku teket looduses. “Väike” vahe muidugi neil kahel on see, et laboris kasvatatud teemant saab valmis mõne nädala või kuu jooksul, aga looduslikel teemantite teke võib kuskil sügaval maa vahevöös see protsess aega võtta miljoneid aastaid.

Laboriteemanteid on võimalik kasvatada kahel viisil, või õigem oleks öelda kahe tehnoloogia abil, milledeks on HPHT ja CVD.

HPHT tehnoloogia (High Pressure High Temperature) kasutab kõrget rõhku ja kõrget temperatuuri, et simuleerida teemantide loomulikku teket maapinnas. See lihtne protsess hõlmab väikese teemantiseeme kuumutamist kõrgel rõhul ja kõrgel temperatuuril, mis põhjustab süsiniku aatomite sadestumist seemnele ja suurema teemandi moodustumist. HPHT teemantid on tavaliselt kõrgema kvaliteediga ja neil on vähe või on täielikult defekti vabad.

CVD tehnoloogia (Chemical Vapor Deposition) kasutab aga gaasisegu, mis tavaliselt koosneb metaanist ja vesinikust, millega luuakse vaakumkambrisse plasma. Plasma lagundab gaasmolekulid ja sadestab süsiniku aatomid teemandialusele, et tekitada teemantkristall. Protsess korratakse kiht kihi järel, kuni soovitud suuruse ja kuju teemant on moodustatud. CVD teemantid võivad olla madalama kvaliteediga ja neil võib olla rohkem defekte kui HPHT teemantidel.

Ehk siis peamine erinevus HPHT ja CVD teemantide vahel on nende tootmisprotsess. HPHT teemandid on toodetud kõrgema rõhu ja temperatuuriga, neil on vähem defekte ja kõrgem hind. CVD teemandid on toodetud madalama rõhu ja temperatuuriga, neil on rohkem defekte ning madalam hind. Mõlemad teemandid on aga laboris kasvatatud ja peetakse eetilisemaks ja jätkusuutlikumaks alternatiiviks looduslikele teemantidele.

Laboris kasvatatud teemantidel on mitmeid eeliseid võrreldes looduslike teemantidega.

Esiteks on nad tavaliselt kvaliteetsemad ja vähemate defektidega, kui looduslikud teemantid ja kuna nende tootmine võtab vähem ressursse, siis on nad ka tarbija jaoks taskukohasemad.

Teiseks peetakse laboris kasvatatud teemantid looduslikest teemantidest jätkusuutlikumaks ja eetilisemaks, kuna nende tootmiseks ei ole vaja hävitada ulatuslikult loodust, et neid maapõuest kätte saada samuti ei vaja need ka ebaeetilist inimtööjõudu. Sellel teemal loe näiteks minu artiklit teemal “Vereteemantid” siit.

Siiski on laboris kasvatatud teemantide suhtes ka mõningast kriitikaid. Mõned inimesed väidavad, et laboris kasvatatud teemantitele ei ole looduslikule teemantile omast romantilistust ja müstikat. Samuti ei pruugi laboriteemant ajas nii hästi oma väärtust säilitada.

Teised osutavad sellele, et laboris kasvatatud teemandid vajavad tootmiseks märkimisväärset kogust energiat, mis võib kaasa tuua negatiivseid keskkonnamõjusid.

Hoolimata nendest aruteludest on laboris kasvatatud teemantide turg viimastel aastatel tugevalt kasvanud. Õhtu lõpuks sõltub valik laboriteemanti ja loodusliku vahel isiklikest eelistustest, eetilistest kaalutlustest ja rahalisest poolest.

Loodan, et sain informatsiooniga vähekenegi kasulik olla ja mina tänan, et lugesid!

Loe lisaks

Kadri Talmet
Kadri Talmet
2023-04-13
Such beautiful and unique wedding rings. We absolutely love ours. Rauno made them very quickly with quite short notice and got them to us with time to spare before our big day. Couldn't be happier.
Sissi Margaret Sepp
Sissi Margaret Sepp
2023-03-24
Hea, kiire teenindus. Väga mõistlikud hinnad. Ostsin mehele kihlasõrmuse (sellele võiks täitsa kategooria teha:D, valisin ise hõbesõrmuse). Kaunis, sümpaatne, vastupidav. Will purchase again<3
puusta
puusta
2023-03-24
Meie/minu tee Keefirivuntsi sõrmustega sai alguse mõned aastad tagasi kui ma oma abikaasaga kihlusin. Kuna mu abikaasa teadis, et ma ei ole traditsiooniline kive armastav sõrmusekandja sai valituks hoopis sõrmus Vik, mis oli väga minulik. Kui jõudsime abielu registreerimiseni, siis lappasime läbi oma 3000 sõrmust, aga otsus jäi siiski valgest kullast Forged for life Keefirivuntsi sõrmuse kasuks ja ma ei saaks rohkem rahul olla. Väga õnnelik nende valikute üle.
Rasmus Raudi
Rasmus Raudi
2023-03-24
Mega bueno kõik, suhtlus tore ja kiire, sõrmus ideaalne, paremini ei saaks!
Kerli Kund
Kerli Kund
2023-03-24
Ma arvan, et mu kaasa poleks kihlasõrmuse osas paremat valikut teha saanudki. Peale ettepaneku tegemist, kui olin rahunenud küsis mees mu käest, et kas sain ikka aru kelle sõrmus on. Ma polnud jõudnud veel eriti süveneda, aga kui siis vaatama hakkasin, sain kohe aru! Ja puhkesin uuesti nutma .. väga omanäoline "käekiri". Soovitan!

Kihlasõrmuse Päring

  Nimi:

  Telefon:

  E-post:

  Sõrmuse suurus:

  Eelarve(€):

  Materjal:

  Kivi:

  Disain:

  Sõnum: