Täna veidi tõsisematel teemadel, kindlasti oled kuulnud väljendit “vereteemantid(ingl.k “blood diamonds”) aga mida see tähendab ja kas tegu on päriselt veriste teemantitega või on nad lihtsalt punast värvi?

Vereteemantid?

Vereteemanteid ei kutsuta nii nende punase värvuse pärast, tegu on visuaalset täitsa tavaliste teemantitega, mille päritolu ja kaevandamis eetika on “veidi” kehva, õigemini päris kohutav. Nimi tuleb kaevurite ja peamiselt kodusõjas orjastatud ohvrite verega kinni makstud hinna pärast. Enamasti pärinevad vereteemantid riikidest nagu Kongo või Sierra Leone, kus neid kaevandatakse ja kaubeldakse eesmärgil, et rahastada kodusõjas valitsustevastaseid konflikte. Terroristid rüüstavad külasid, orjastavad külaelanikke ja sunnivad neid relvaähvardusel teemante kaevandama, kuniks orjad konkreetselt surevad väsimusse. 

Sedaviisi kaevandatud teemantid on muidugi kuum kaup ahnetele ettevõtetele, kes saavad teemantid kommirahaga kätte ja terroristid ostavad endale selle eest uut sõjavarustust, mida siis kasutakse omakorda võimu säilitamiseks. Ehk siis see on olnud aastaid suur surnud ring, mille tulemuseks on jätkuv terror, sealhulgas vägistamine, mõrvad, genotsiid, lapstööjõud ja lapssõdurite kasutamine jne jne.

Kuidas vereteemanteid vältida?

Üks võimalus proovida vereteemanteid vältida on osta ainult eetiliselt ja konfliktivabadest piirkondadest kaevandatud teemante. On erinevaid sertifikaate, näiteks otsida teemante, mis on “KPCS”-i poolt sertifitseeritud (The Kimberley Process Certification Scheme). Kindlasti küsi müüjalt, kas tal on ette näidata dokumente teemantide päritolu tõendamiseks. 

Reaalsuses on seda pea võimatu teha, kuna vereteemantite kaevandamine, müük ja tarnimine on kestnud juba nii kaua, siis tõenäosus, et sa vereteemanti otsa satud on pigem suur. Tehakse igasugu sertifikaate, pabereid ja tõendeid, kuidas ja kust on sinu “eetiline” teemant kaevandatud, aga dokumendid tulevad printerist ja printeritel on võime printida rohkem kui üks sertifikaat. 

Kahtlen, et on teist niivõrd massi-turundatud toodet, mis on tekitanud nii palju kurbust ja õnnetust, kui naturaalne teemant.

Kui teemantide turustajale antakse võimalus osta konfliktipiirkondadest teemante odavamalt, siis kasutavad nad muidugi juhust ja varjavad seda, et tegelikult kauplevad nad pahaaimamatutele klientidele vereteemanteid kui “konfliktivabasid”, millele saab panna kopsaka lisatasu, sest see on juu “nii puhas”.

Teine populaarsust koguv alternatiiv on kasutada laboris kasvatatud teemanteid või moissaniiti. Laboris kasvatatuna kulub nende tootmiseks vähem energiat, ei riku inimõigusi ja on ka odavamad, kui kaevandatud teemandid. 

Selle artikli eesmärk ei ole kindlasti teemantit ennast maha teha ja kui sul juba on teemant, siis väärtusta ja kanna seda nii kaua kui võimalik, sest keegi on selle jaoks vaeva näind ja võimalik, et vere hinnaga. 

Kindlasti soovitan ma vaadata samal teemal filmi “Blood Diamonds”, peaosas Leonardo Dicaprio.

Loodan, et teema ei old väga sünge ja leidsid mõne tarkustera tänasesse päeva.

 

Parimat

Sinu Vunts

Loe lisaks

Kadri Talmet
Kadri Talmet
2023-04-13
Such beautiful and unique wedding rings. We absolutely love ours. Rauno made them very quickly with quite short notice and got them to us with time to spare before our big day. Couldn't be happier.
Sissi Margaret Sepp
Sissi Margaret Sepp
2023-03-24
Hea, kiire teenindus. Väga mõistlikud hinnad. Ostsin mehele kihlasõrmuse (sellele võiks täitsa kategooria teha:D, valisin ise hõbesõrmuse). Kaunis, sümpaatne, vastupidav. Will purchase again<3
puusta
puusta
2023-03-24
Meie/minu tee Keefirivuntsi sõrmustega sai alguse mõned aastad tagasi kui ma oma abikaasaga kihlusin. Kuna mu abikaasa teadis, et ma ei ole traditsiooniline kive armastav sõrmusekandja sai valituks hoopis sõrmus Vik, mis oli väga minulik. Kui jõudsime abielu registreerimiseni, siis lappasime läbi oma 3000 sõrmust, aga otsus jäi siiski valgest kullast Forged for life Keefirivuntsi sõrmuse kasuks ja ma ei saaks rohkem rahul olla. Väga õnnelik nende valikute üle.
Rasmus Raudi
Rasmus Raudi
2023-03-24
Mega bueno kõik, suhtlus tore ja kiire, sõrmus ideaalne, paremini ei saaks!
Kerli Kund
Kerli Kund
2023-03-24
Ma arvan, et mu kaasa poleks kihlasõrmuse osas paremat valikut teha saanudki. Peale ettepaneku tegemist, kui olin rahunenud küsis mees mu käest, et kas sain ikka aru kelle sõrmus on. Ma polnud jõudnud veel eriti süveneda, aga kui siis vaatama hakkasin, sain kohe aru! Ja puhkesin uuesti nutma .. väga omanäoline "käekiri". Soovitan!

Kihlasõrmuse Päring

  Nimi:

  Telefon:

  E-post:

  Sõrmuse suurus:

  Eelarve(€):

  Materjal:

  Kivi:

  Disain:

  Sõnum: